A A A

W poniedziałek pierwszy etap zmiany nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce - z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC; zmiana dotyczy województw lubuskiego i dolnośląskiego. Rozesłano już komunikaty o zmianie w ramach Alertu RCB. Jak będzie wyglądał skład programowy po zmianach? Co z multipleksami?

Multipleks 1 i 2 pozostaną bez zmian programowych - tutaj będzie nadawanych po 8 programów w jakości HD. Prawie wszyscy nadawcy zadeklarowali gotowość na zmiany i od poniedziałku w dwóch województwach ujrzymy popularne kanały w lepszej jakości obrazu, jak na XXI wiek przystało. Skład programowy MUX1: Antena HD, Eska TV, Fokus TV, Polo TV, Stopklatka TV, TTV, TVP ABC oraz TV Trwam. Na multipleksie 2 możemy znaleźć następujące kanały: Polsat, Puls 2, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7 i TV Puls.

Multipleks 3 (Telewizja Polska) póki co nie zmienia standardu nadawania - 24 marca opublikowano komunikat, z którego wynika, że wstrzymane zostało przejście MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC. Na ten moment jest to wiążące do dnia 29 czerwca br., z możliwością przedłużenia aż do 31 grudnia 2023 roku - po uprzednich konsultacjach społecznych. Ustawodawcy powołują się w tym przypadku na konieczność zapewnienia jak najszerszego dostępu do informacji, w związku z sytuacją wojenną na terenie Ukrainy.
Po przejściu na DVB-T2/HEVC, na multipleksie będzie mogło być nadawanych do 10 kanałów.

Multipleks 4 (kodowany, należący do Polsatu): pod koniec lutego abonenci usługi dostali informacje o końcu świadczenia dotychczasowej usługi i wypowiedzeniu umów. Na multipleksie od 1 września 2021 r. nadaje program Wydarzenia 24 HD (w formie niekodowanej i w kodeku HEVC) - wcześniej przez 2 miesiące testowano emisję Polsatu News w HD, a niekodowana emisja w jakości SD miała miejsce od września 2019 r.
Multipleks ten posiada decyzję rezerwacyjną ważną do końca 2023 roku - zatem niekoniecznie nadawca może chcieć dokonywać wymiany sprzętu na okres jedynie 1,5 roku - przy braku pewności przedłużenia rezerwacji częstotliwości. 8 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o wpłynięciu wniosku dot. zmiany rezerwacji - operator chciałby dodać 9 programów telewizyjnych i 13 radiowych do listy programów, które mógłby nadawać. Nie oznacza to jednak, że wszystko, co zaproponowano, będzie emitowane (jest to jedynie możliwość kształtowania oferty przez operatora).

EDIT 28.03.2022 - znana jest już lista kanałów. Wyszukuje się 19 serwisów - 13 telewizyjnych i 6 radiowych (RMF FM, RMF Maxxx, Antyradio, Muzo.FM, Złote Przeboje i Radio ZET). Lista programów telewizyjnych jest identyczna, zmniejszono natomiast ilość programów radiowych. Wydarzenia 24 w dalszym ciągu są niekodowane.


Multipleks 5 i 6 są w fazie planowania, a stosowne wnioski o rezerwacje częstotliwości będzie można złożyć po zakończeniu procesu refarmingu i przejścia na DVB-T2 (a więc pod koniec czerwca br.). W ubiegłym roku pojawiło się stanowisko przewodniczącego KRRiT, aby jeden z tych multipleksów przeznaczyć na potrzeby Telewizji Polskiej.

Multipleks 8 (pasmo VHF) nie przechodzi na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC i nie jest znana data potencjalnych zmian. Sprawa została zamrożona w związku ze stanowiskiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 25 listopada 2021 r. KRRiT informuje o chęci przeniesienia kanałów z MUX8 na multipleks w paśmie UHF, a zwolnione pasmo zostałoby wtedy przeznaczone w całości pod cyfrowe radio naziemne - technologia DAB+. Szczegółowe informacje znajdują się w naszym artykule.

Multipleksy testowe mogą nadawać dalej - w przypadku Telewizji Polskiej do 28 marca 2023 r. (emisja w woj. dolnośląskim i lubuskim), a jeżeli chodzi o pozostałych nadawców - daty ważności pozwoleń mieszczą się w przedziale od 24 kwietnia (MUX MWE w Gdańsku) do 12 lipca br. (MUX MWE w Warszawie).

Multipleksy lokalne rządzą się własnymi prawami - nie muszą przechodzić na DVB-T2/HEVC w tym samym terminie, co nadawcy ogólnokrajowi - jedynie MUX-L1 (Jelenia Góra) ma odgórnie ustalony termin zmiany, przypadający na 27 czerwca br. Warto dodać, że w przypadku części z tych multipleksów - dublowane są programy znane z multipleksów ogólnokrajowych. I tak - testowy multipleks TVS (Katowice) nadaje Polsat w wersji HD. W przypadku MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice) emitowane są kanały TVN i TVN 7 w jakości HD. W MUX-L7 (Głogów, Lubin) nadają wersje HD programów Polsat i Nowa TV. MUX-L1 (Jelenia Góra) posiada w swojej ofercie 5 kanałów ogólnokrajowych - są to: Antena, Puls 2, TTV, TVN 7 i TV Puls. Prawdziwym rekordzistą jest MUX-L4 (Wrocław, Świdnica), gdzie pojawiło się aż 7 programów z MUX-1 i MUX-2 - a dokładniej: Antena, Polsat HD, Puls 2, TTV, TVN 7, TVN HD oraz TV Puls.

Głos w tej sprawie zabrał operator m.in. MUX-L1 i L4, Michał Winnicki:

"To jest szansa dania widzom możliwości oglądania dalej ich programów w okresie przejściowym. Tak samo przez jakiś czas telewizja analogowa nadawała równolegle z pierwszymi multipleksami DVB-T. Kto chce i może, to i tak będzie od poniedziałku oglądać HD HEVC. To jest przejściowe, aby Kowalski miał dostęp też do telewizji komercyjnych, a nie tylko do MUX3 TVP." 

Takie działanie będzie tracić sens z każdym kolejnym dniem, ponieważ wzrośnie przystosowanie odbiorców do nowego standardu, a kopie ogólnokrajowych programów nadawane są w dość kiepskiej jakości technicznej. MUX-L4 zawiera już aż 16 programów, a MUX-L1 - ma tych programów 14.

Działanie Telewizji Polskiej, a także operatorów multipleksów lokalnych - można uznać za irracjonalne. Niewątpliwie oprócz zapewnienia jak najszerszego zasięgu, chodzi tu o wpływy reklamowe i zarobek nadawców. Tylko, że zawsze znajdą się osoby nieprzystosowane do nowego standardu i jedynie wyłączenie dotychczasowych emisji może niejako "zmusić" do działania. Przygotowano również dofinansowanie w wysokości 100 zł do nowego tunera DVB-T2/HEVC, zatem nie będzie problemu z zakupem odpowiedniego sprzętu dla osób mniej zamożnych.


© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok