A A A

W poniedziałek 10 października testowy multipleks spółki MWE Networks powrócił do eteru w Katowicach i okolicach. Emisja prowadzona jest na kanale 36 (594 MHz), w standardzie DVB-T2/HEVC. Nadawanych jest 6 programów - co znajdziemy w ofercie?

W ramach multipleksu nadawane są programy: Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Power TV, TVC, Xtreme TV. Power TV nadaje w jakości HD (od 17 października także Filmax i TVC), a nowością jest emisja programu TVC. Przed przerwą nadawano program Ukraina 24 dla uchodźców - jednak pod koniec lipca zakończył on nadawanie. Multipleks ten powrócił po ponad 4-miesięcznej przerwie w emisji - został wyłączony 22 maja br. O poprzednich testach pisaliśmy tutaj.

Obecnie emisja prowadzona jest na kanale 36 (594 MHz), przed zmianami był to kanał 38 (610 MHz) - obecnie używany na obszarze Częstochowa-Kalisz.
Zmieniono również lokalizację nadajnika. Przez większość poprzednich testów nadawano z obiektu Emitela - Katowice/Kosztowy. Obecnie jest to Budynek Stalexport w Katowicach - z tego samego miejsca nadaje także lokalny multipleks DAB+ na kanale 12C. Moc emisji (ERP) to 0,45 kW - w przypadku Emitela było to 5 kW.

Odbiór testowego multipleksu w Tarnowskich Górach (autor: Maniak DX)

Częstotliwość emisji nie jest zbyt szczęśliwa - na tym samym kanale nadaje multipleks 2 z górskiej lokalizacji Rabka/Góra Luboń Wielki w Małopolsce. Ponadto planowany jest powrót lokalnego multipleksu L3 w Częstochowie - z innej lokalizacji niż dotychczasowy maszt Emitela (Błeszno); obecnie nadajnik w Częstochowie jest wyłączony. Fakt występowania emisji na tym samym kanale, a także nadawanie z wieżowca, gdzie anteny są na około 100 metrach nad poziomem terenu (w porównaniu do obiektu Emitela, gdzie anteny znajdowały się na wysokości 350 m.n.p.t.) może w praktyce dać dość ograniczony zasięg wobec testów z pierwszej połowy roku.
Częściowo problem rekompensowany jest przez parametry typu modulacja QPSK, FEC 3/5, GI 1/128 - kosztem pojemności multipleksu zyskano nieco na zasięgu.

Na Śląsku testowo nadaje także multipleks telewizji TVS - na kanale 30 (546 MHz).

Aktualizacja 17.10.2022: Filmax i TVC zostały przełączone do wyższej rozdzielczości obrazu - 1280x720 (HD). Obecnie wszystkie programy nadawane są w HEVC.

Źródło: slonzak, forum.radiopolska.pl

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok