A A A

W ostatnim czasie multipleks testowy BCASTu - nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC w Warszawie i we Wrocławiu - przeszedł kilka zmian. Dodano nowe programy, a także usunięto dubel TV Republiki (podpisanego jako MPEG-4).

Kilka dni temu do oferty multipleksu dołączył program Nowa TV (znany z multipleksu ósmego) - oznaczony jako Nowa TV HD HEVC. W sobotę 20 listopada warszawską wersję multipleksu wzbogacono o kanał STARS.TV (na belce podpisany jako Stars.TV HD HEVC) - nadający muzykę sprzed lat. Kolejną zmianą jest dołączenie planszy testowej, podpisanej jako EWTN HEVC - plansza ta zwiastuje pojawienie się emisji docelowej w najbliższym czasie.

Przypomnijmy, testy spółki BCAST rozpoczęły się 29 czerwca br. w Warszawie oraz dzień później we Wrocławiu - o czym pisaliśmy tutaj. W Warszawie emisja prowadzona jest z budynku WTT (Warsaw Trade Tower) na kanale 23 (490 MHz) z mocą 5,01 kW ERP. Maszt na dachu budynku Sky Tower to lokalizacja emisji testowej we Wrocławiu - kanał 41 (634 MHz), moc 3,02 kW ERP. Spółka otrzymała również zgodę na podobne testy w Trójmieście, z wieżowca Olivia Star na kanale 31 (554 MHz). Moc, z jaką będzie mógł być nadawany multipleks, to 1,26 kW ERP. Na ten moment emisja jeszcze nie wystartowała, pomimo aktualnego pozwolenia radiowego od UKE.

Ponadto osoby będące w zasięgu emisji zwracają uwagę na problemy techniczne towarzyszące tym testom - emisja w nietypowych rozdzielczościach obrazu (np. 1920x540), częste zaniki (mimo prawidłowo wykonanej instalacji antenowej i sygnału zgodnego z normami), a także kiepski zasięg emisji w Warszawie (jak na 5 kW ERP). Problem z odbiorem występuje przede wszystkim w przypadku emisji we Wrocławiu - co można ujrzeć na podlinkowanym filmiku (autor: Urkisat).


Aktualizacja 21.11.2021 r.
Zgodnie z naszymi przewidywaniami, ruszyła regularna emisja kanału EWTN Polska.

Przekaz kanału EWTN Polska w ramach testowego multipleksu (fot. ze zbiorów własnych Radiopolski)

 

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok