A A A

Sprawdzam TV działa, ale po zmianach brak kanałów

Co zrobić jeśli kanał Sprawdzam TV odbiera ale telewizor nie wyszukuje pozostałych kanałów np. Polsat, TVN, Fokus TV?

Okazało się, że wiele telewizorów z lat 2015-2018 posiada możliwość dekodowania obrazu w HEVC, jednak nie wyszukują programów w nowym systemie DVB-T2 HEVC.

Jeśli działa Sprawdzam TV, ale telewizor nie wyszukuje programów w DVB-T2 HEVC - zmień kraj na Niemcy i wykonaj ponowne Automatyczne wyszukiwanie programów.Niestety dotyczy to sporej ilości modelów telewizorów z tzw. średniej półki - takich marek jak m.in. Samsung, Sony, Philips czy LG. Jednocześnie droższe modele tych samych marek już odbierają bez problemu DVB-T2. Dlaczego tak jest?

 

Testowy kanał Sprawdzam TV jest nadawany przez Telewizję Polską na multipleksie 3 (obok TVP 1, TVP 2, itd.), który emitowany jest w starszym standardzie DVB-T - jednak sam kanał Sprawdzam TV jest emitowany z kodekiem HEVC. Nie będziemy wnikać w przyczyny, ale brak kanałów w nowym systemie pomimo działania Sprawdzam TV, oznacza to, że w danym telewizorze zamontowano sprzętowo głowicę DVB-T - bez wsparcia dla DVB-T2 i siłą rzeczy taki telewizor nie zobaczy sygnału DVB-T2, pomimo prawidłowego odtwarzania Sprawdzam TV, który jest nadawany w "starym" DVB-T - ale z nowym kodekiem HEVC.

Zalecamy sprawdzenie telewizora poprzez wykonanie automatycznego wyszukiwania już dziś i sprawdzenie czy odbiera TVP Dokument HEVC, który od końca kwietnia 2021 r. jest nadawany z zasięgiem ponad 90% kraju - więcej o tym pisaliśmy tutaj.

 

Samsung

W przypadku części modeli telewizorów Samsung, należy wgrać ostatnią najnowszą wersję oprogramowania, na przykład z roku 2021. Szczegóły można uzyskać na stronie lub na infolinii Samsung.

 

TCL / Thomson

W przypadku części modeli telewizorów TCL / Thomson istnieje możliwość uruchomienia DVB-T2 HEVC (pod warunkiem, że prawidłowo działa kanał Sprawdzam TV, oraz telewizor jest nie starszy niż z 2016 roku) w specjalnym menu serwisowym.

 


W przypadku niektórych telewizorów - różnych marek - zmiana kraju np. na Niemcy lub Czechy może przynieść rozwiązanie problemu.

 

Niestety okazało się, że wiele telewizorów takich marek, jak Samsung czy Sony wyprodukowanych w 2019 roku także nie umożliwia odbioru DVB-T2 - pomimo dekodowania HEVC i prawidłowego działania kanału Sprawdzam TV.

Najpewniej sprzętowo w produkcji została użyta głowica starszego typu DVB-T - zamiast DVB-T2 i taki telewizor po prostu nie widzi sygnału DVB-T2.

Jeżeli tak właśnie jest, to jedynym rozwiązaniem będzie zakup dekodera lub telewizora zgodnego z DVB-T2 HEVC.

 

 

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok