A A A

Czy posiadany przeze mnie dekoder DVB-T2 będzie odbierał DVB-T?

DVB-T2 to zupełnie inny system nadawania niż DVB-T.

Dekodery DVB-T2 projektowane są tak aby były kompatybilne z wcześniejszymi systemami, czyli będą odbierać programy nadawane np. DVB-T zarówno MPEG-2 jak i MPEG-4.

Przykład 1:

Odbiornik DVB-T zdolny do odbierania obecnie (do 2022 r.) nadawanych transmisji na terenie Polski musi dekodować strumień wideo w formacie MPEG-4 / H.264.

Takie odbiorniki są kompatybilne wstecznie, czyli oprócz MPEG-4 poprawnie dekodują też MPEG-2.

Natomiast gdy sygnał jest nadawany w DVB-T2, odbiornik DVB-T nie zobaczy sygnału takiego multipleksu.

 

Przykład 2:

Odbiornik DVB-T2 z H.264, będzie poprawnie dekodować także DVB-T MPEG-2, oraz DVB-T MPEG-4 / H.264, jednak na kanałach DVB-T2 z kodekiem H.265 HEVC nie będzie odtworzony obraz.

Kupując odbiornik - dekoder / tuner lub telewizor - z DVB-T2 należy zwrócić uwagę, czy posiada możliwość dekodowania wideo z kodekiem H.265 HEVC. Jeśli tuner będzie DVB-T2 z H.264 to nie ma możliwości sprzętowego dekodowania H.265.

 

Tabela kompatybilności dekoderów:

 

Jeśli nie wiesz czy Twój telewizor lub tuner prawidłowo odtworzy strumień w kodeku H.265 HEVC, możesz przeprowadzić prosty test.

Więcej informacji na tej stronie:

Sprawdź odbiornik

 

Uwaga!

W sprzedaży jest dużo tanich odbiorników DVB-T2 - ale uwaga - nie posiadają one wsparcia dla dekodowania obrazu w H.265 (HEVC). Dlatego są one po pierwsze tanie, a po drugie od marca 2022 roku staną się "podstawką pod kwiaty".

 

Zobacz:

 

 

 

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok