A A A

Czy w związku ze zmianą systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 konieczna będzie zmiana anteny?

Ostatni raz zmiana systemu nadawania w Polsce miała miejsce w latach 2009-2013. Wówczas zmiany dokonano z systemu analogowego na cyfrowy DVB-T.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T konieczna jest antena, która umożliwia odbiór sygnałów nadawanych w paśmie od 470 do 790 MHz - oraz dla multipleksu 8 w paśmie VHF.

 

Czy konieczna będzie wymiana anteny?

W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji DVB-T2, zmiana polegać będzie innego systemu nadawania - także zmniejszeniem zakresu pasma UHF o 10 kanałów, maksymalnie do 694 MHz. Wynika z tego, że tak naprawdę nie ma potrzeby zmieniać anten odbiorczych.

Dotychczas stosowane anteny w dalszym ciągu będą odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej po zmianie systemu na DVB-T2.

Jedynie w części przypadków, do obecnej instalacji konieczne będzie założenie dedykowanego filtra LTE - 5G. W sporadycznych przypadkach konieczne będzie bardziej precyzyjne ustawienie anteny.

 

Jaka antena najlepsza?

Niestety nie ma złotego środka i nie da się określić jednej anteny, która będzie idealna na każdą lokalizację.

Dobierając antenę, warto pomyśleć nad tym aby miała filtr LTE, oraz 5G. Filtry LTE stosowane w antenach w większości przypadków wytłumiają sygnały na częstotliwościach od 800 MHz. Po uruchomieniu 5G w paśmie UHF potrzebne będzie filtrowanie także pasma 700 MHz.

 

Antena z filtrem LTE i 5G

Antena z filtrem LTE 5G

 

Antena znajdująca się na zdjęciu powyżej, jest jedną z najlepszych anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej zapewniająca skuteczne filtrowanie od niepożądanych sygnałów z nadajników LTE i 5G w paśmie UHF. Dobra antena gotowa na 5G powinna mieć wysokie tłumienie w paśmie powyżej 694 MHz. Wyraźnie widać to na poniższym rysunku.

Zysk anteny na paśmie UHF

 

Antena to nie wszystko

Antena niewątpliwie jest bardzo ważnym elementem instalacji dzięki któremu będzie możliwe wyświetlenie programów telewizyjnych. Konieczny jest odbiornik zgodny z wymaganiami technicznymi i eksploatacyjnymi DVB-T2 HEVC.

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok