A A A

Dlaczego nie odbieram nowych programów pomimo sprawnej instalacji antenowej?

 

Jeżeli aktualnie odbierasz ponad 20 stacji telewizyjnych, np. TVP1 HD, Polsat, TVN czy Fokus TV, to jesteś w zasięgu MUX-5 (m.in. z programami TVP Dokument i TVP Polonia); warto dodać, że podobne testy są również prowadzone przez TVN - w 5 lokalizacjach na terenie kraju (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź i Warszawa). Jeżeli nie odbierasz MUX-5, to poza instalacją antenową przyczyna może leżeć po stronie odbiornika, czyli telewizora lub tunera (dekodera).

 

Masz idealny odbiór telewizji ale nie odbierasz nowych stacji telewizyjnych? Robiłeś automatyczne wyszukiwanie programów ale nadal na liście kanałów brak TVP Dokument i TVP Polonia? Może być kilka przyczyn, że telewizor lub dekoder nie znajduje nowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Jeżeli Twój telewizor lub tuner został wyprodukowany przed rokiem 2016, to jest praktycznie 100 % pewności, że nie będzie odbierał sygnału DVB-T2 HEVC.

 

W przypadku, gdy Twój odbiornik został wyprodukowany w latach 2017 - 2020, to powinien posiadać możliwość odbioru DVB-T2, ale nie zawsze musi mieć możliwość dekodowania HEVC (H.265).

Wówczas po wyszukaniu kanałów, nowe stacje telewizyjne zapisane zostaną jako stacje radiowe i będzie dostępny tylko dźwięk. Oznacza to, że Twój odbiornik posiada głowicę i wspiera DVB-T2, jednak tylko z kodekiem wideo H.264 - czyli nie jest w stanie odtworzyć wideo HEVC (H.265).

W obu powyższych przypadkach, aby od roku 2022 nadal korzystać z telewizji naziemnej, konieczny jest zakup nowego telewizora lub tunera (dekodera), wspierającego system DVB-T2 HEVC. Nie ma możliwości aktualizacji starego sprzętu do nowego systemu.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych - Dz.U. 2019 poz. 2125, każdy odbiornik sprzedawany po 1 stycznia 2020 roku musi umożliwiać odbiór DVB-T2 HEVC. Niestety, po dzień dzisiejszy można spotkać się (głównie na portalach aukcyjnych) z ofertą sprzedaży tunerów, które obsługują wyłącznie kodek H.264. Taki sprzęt będzie w przyszłym roku bezużyteczny - warto o tym pamiętać, aby nie dać się nabić w butelkę.

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Polski będzie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Zmiana standardu nadawania zostanie przeprowadzona w czterech etapach - o czym więcej piszemy tutaj.

Podsumowanie:

Tuner / Telewizor (rodzaj tunera) Objawy
DVB-T H.264 Całkowity brak sygnału DVB-T2
DVB-T2 H.264 Pokaże sygnał DVB-T2, ale brak odbioru obrazu. Kanały mogą być zapisane jako stacje radiowe
DVB-T2 H.265 - HEVC Odbiór prawidłowy

 

Spis programów naziemnej telewizji cyfrowej, które nadawane są wyłącznie w nowym systemie DVB-T2 HEVC (stan na dzień 12 maja 2021 r.):

TVP Dokument HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka SD, TVP Kobieta HD, TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, METRO HD.

 

Zobacz:

Jak sprawdzić czy mój telewizor lub dekoder będzie odbierać DVB-T2 HEVC?

Telewizja naziemna - wykaz kanałów

 

 

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2021

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok