Ten artykuł jest kontynuacją pierwszej części naszego poradnika: Jaki tuner wybrać? Poradnik część 1 znajdziesz tutaj.
W pierwszej części skupiliśmy się na zewnętrznej stronie tunerów do naziemnej telewizji cyfrowej. Aspekt zewnętrzny jak wygląd czy kształt dekodera i pilota można sprawdzić praktycznie w każdym sklepie to już samo działanie i wyświetlane na ekranie informacje bywają po prostu loterią a możliwość sprawdzenia tego przed zakupem także niestety jest coraz bardziej utrudniona.
5. Wygląd i czytelność Menu oraz EPG
Menu ekranowe używamy w celu wyszukiwania i aktualizacji listy programów, a także np. aby dokonać zmiany ustawień systemowych tunera / dekodera.
EPG - czyli przewodnik po programie telewizyjnym bywa używany mniej lub bardziej, jednak praktycznie każdy z nas zwraca uwagę na wygląd paska z informacjami o aktualnej i następnej audycji.
Większość "tradycyjnych" i tańszych odbiorników wyświetla podstawowe informacje: audycja aktualna i następna, tytuł programu (czasami jest ucięty), krótki opis audycji (zależny od nadawcy). W niektórych odbiornikach na takim bannerze znajdziemy pasek obrazujący postęp trwającej audycji, oraz np. częstotliwość nadawanego multipleksu.
Osobną kwestią jest pamięć EPG. Niektóre tunery zapamiętują dane tylko z aktualnego multipleksu (WIWA, Signal i inne). Objawia się to w taki sposób, że przełączając programy po zmianie multipleksu (na przykład przełączając z TVN [MUX-2] na TVP 1 [MUX-3]), to tuner "zapomina" EPG z poprzedniego multipleksu i za każdym razem przy wejściu na kanał z innego multipleksu na bannerze z informacją zamiast tytułu audycji wyświetla się irytujące "brak informacji", lub "trwa wczytywanie".
W tunerach takich jak na przykład AB Cryptobox 752HD combo, AB TereBox 2T, czy Fte MAX T220 HD EPG jest pamiętane i wyświetlane niemal natychmiast. Nie ma efektu zapominania EPG po zmianie multipleksu.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć z różnych tunerów - paski z informacją o programie.
AB Cryptobox 752HD combo - pod nazwą programu pasek postępu aktualnej audycji
Opticum Sloth Combo 4K
Skymaster STB M265
Poniżej zobacz informację o programie gdzie sporo tunerów DVB-T/T2 ucina tytuł audycji. Jest niewiele odbiorników, które nie ucinają tytułu audycji tylko prezentuje go w całości - o tym napiszemy dalej. Szczególnie widać to na przykładzie TVP Sport.
Pasek info i opis na tunerach m.in. Fte MAX T220 HD i Opticum Nytro Box
EPG w tunerze Fte MAX T220 HD
Tuner Fte MAX T220 HD szerzej opisaliśmy w tym artykule.
Dalej pokażemy bardzo popularną w ostatnim czasie konstrukcję, którą można znaleźć w niektórych modelach Fuba, czy Opticum. Bardzo często także tunery tzw. marketowe mają podobną grafikę ekranową. W przypadku tych tańszych modeli nie jest jednak ona tak "dopieszczona" i częściej zdarzają się różne niedociągięcia.
Menu - AX Lion NS V1 i V2
Opticum AX Lion NS
Zdarza się często, że tytuł audycji jest na tyle długi, że nie mieści się w EPG. W części odbiorników, np. Opticum AX Lion NS rozwiązano ten problem w postaci automatycznego przewijania informacji:
Opticum AX Lion NS - automatycznie przewijany tytuł audycji
EPG w AX Lion NS
AX Lion NS (2xUSB) - banner informacyjny z powiększoną czcionką - software z 30-06-2022 r.
Tuner GoSAT GS 250T2 - z grafiką ekranową podobną jak np. w AX Lion NS, ale różni się ona kolorystycznie. W menu jest także funkcja automatycznej aktualizacji listy programów, jednak nie mieliśmy okazji tego sprawdzić.
Menu tunera GoSAT GS 250T2
Banner info w GoSAT GS 250T2
EPG w tunerze GoSAT GS 250T2
Dekodery marki Signal i WIWA mają nieco inny wygląd EPG. Można zauważyć, że ponad 10 lat temu w tunerach WIWA grafika ekranowa była niemal identyczna.
Pasek / banner info widoczny przy przełączaniu programów (Signal T2-MINI)
Rozszerzona informacja o programie (Signal T2-MINI)
EPG (Signal T2-MINI)
Poniżej zrzuty ekranu z odbiornika AB Terebox 2T firmy AB - producenta znanych odbiorników AB Cryptobox.
Pasek z informacją o programie AB TereBox 2T
EPG AB TereBox 2T
Podobną do TereBoxa grafikę ekranową posiada FUBA ODE8600, jednak zauważyć można różnice względem wyżej wspomnianego AB TereBoxa:
Banner informacyjny (FUBA ODE8600)
Rozszerzona informacja o programie (FUBA ODE8600)
EPG (FUBA ODE8600)
EPG (FUBA ODE8600)
Na koniec omawiania wyglądu bannerów informacyjnych i EPG przedstawimy poniżej kilka zrzutów ekranu z tunerów działających na systemie Linux.
Pasek info - tuner z systemem Linux - OpenATV
Opis audycji - tuner z systemem Linux - OpenATV
Lista programów wraz z krótkim EPG - tuner z systemem Linux - OpenATV
Zauważ powyżej, że w opisie audycji pokazany jest rok produkcji. Zobacz poniżej - na większości programów nadawcy oprócz roku produkcji podają także takie informacje jak reżyser, aktor(rzy), kraj produkcji i np. gatunek.
Opis audycji - tuner z systemem Linux - OpenATV
Pasek info - tuner z systemem Linux - OpenATV - alternatywna skórka (oZeta-FHD)
Poniżej EPG na OpenATV ze skórką Lite2HD:
EPG
EPG
Więcej o tunerach z systemem Linux przeczytaj w tym artykule.
Na koniec
Jak widzisz, jest sporo rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Dobrze jest być świadomym kupującym. To od Ciebie zależy co kupisz i w jaki sposób będziesz tego używać, oraz na ile będzie to dla Ciebie wygodne.
Bądźmy eko i nie wydawajmy pieniędzy na byle co.
Pamiętaj, że z reguły im niższa cena tym gorsze (lub nawet żadne) wsparcie techniczne.
Polecamy zakupy sprzętu w sklepach RTV i TV-SAT, oraz z antenami do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, tam gdzie można poprosić o zademonstrowanie działania odbiornika - warto wcześniej umówić się telefonicznie ze sprzedawcą.
Aktualizacja 06-12-2022 r