A A A

Planujesz zakup nowego dekodera? Wybór na rynku nowych tunerów DVB-T2 HEVC jest spory a my podpowiemy na co warto zwrócić uwagę wybierając nowy sprzęt. W tym artykule przedstawimy kilka czynników, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

 

Jaki tuner - dekoder wybrać?

 

Poniżej przedstawimy kilka istotnych z naszej perspektywy elementów, na które kierujemy swoją uwagę.

1. Zgodność z obowiązującym w Polsce systemem.

2. Oczekiwania wobec sprzętu i budżet.

3. Wyposażenie odbiornika.

4. Wygląd pilota.

5. Wygląd i czytelność menu oraz EPG

 

 

1. Zgodność z obowiązującym w Polsce systemem.

 

Odbiornik, który zamierzamy zakupić musi być zgodny parametrami z przyjętymi w rozporządzeniu (LINK), czyli musi odbierać sygnały w systemie DVB-T2, oraz odtwarzać obraz z zastosowanym kodowaniem wideo H.265 – HEVC (High Efficiency Video Coding). Dodatkowo obowiązkowe jest odtwarzanie dźwięku Dolby Digital+ E-AC3.

Obowiązujące od 1 grudnia 2019 roku (z późniejszymi poprawkami) rozporządzenie szczegółowo opisuje wymagania dotyczące odbiorników DVB-T2.

 

2. Oczekiwania wobec sprzętu.

 

Istotnie zadaj sobie pytanie do czego ma służyć nowy nabytek - tylko do oglądania telewizji DVB-T2, czy także do treści z internetu, a może przede wszystkim internet a telewizja naziemna tylko przy okazji?

 

Grupa podstawowa

Pierwsza grupa urządzeń, jednocześnie najtańszych (90-130 zł), to standardowe tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC. Są one wyprodukowane tylko w celu odbierania telewizji, a przy okazji mogą mieć skromne funkcje internetowe jak na przykład prognoza pogody.

 

 

Ekran prognozy pogody w tańszych odbiornikach

 

Podłączenie do internetu odbywa się w większości przypadków tylko za pomocą przewodu LAN, a w sporadycznych przypadkach tunery współpracują z kartą do złącza USB dla połączenia bezprzewodowego z routerem Wi-Fi. W tym przypadku należy zwrócić uwagę ile złącz USB posiada taki tuner, jeżeli tylko jedno to wówczas zastosowanie Wi-Fi wyklucza jednoczesne podłączenie pamięci USB. Owszem można dokupić przyzwoitej jakości (ze swoim niezależnym zasilaniem) hub USB, ale tutaj znowu przybywa nam kolejnych urządzeń a i tak nie wiadomo, czy taki hub będzie działać na 100%...

Praktycznie każdy nawet najtańszy odbiornik ma możliwość odtwarzania multimediów, czyli filmów, muzyki i zdjęć z zewnętrznej pamięci USB (pendrive), oraz są PVR Ready, czyli umożliwiają nagrywanie na dysk zewnętrzny. Wśród najtańszych konstrukcji można znaleźć także takie z możliwością odtwarzania wideo z np. YouTube, jednak często ich oprogramowanie przestaje być rozwijane krótko po wypuszczeniu tunerów na rynek a to niesie wysokie ryzyko z tym, że dana funkcjonalność przestanie działać. Jeśli jednak działa to najczęściej te tunery bywają powolne przez co spada w nich komfort korzystania z funkcji internetowych.

 

Tunery typu combo

Druga grupa urządzeń to tunery combo, czyli będące jednocześnie odbiornikami do odbioru telewizji i radia z anteny satelitarnej (DVB-S2), oraz z anteny naziemnej (DVB-T2). Można takie zakupić zwykle w cenie około 200-400 zł. Dużą zaletą takich odbiorników jest możliwość wymieszania na jednej liście programów satelitarnych i naziemnych - jedna lista programów to nieoceniony komfort użytkowania, szczególnie dla starszych osób. Bardzo często tunery takie mają wbudowany czytnik kart kodowych co umożliwia odbiór satelitarnych kanałów dodatkowo płatnych – w Polsce na przykład będzie działać Telewizja Na Kartę.

 

Odbiorniki internetowe Smart

Trzecia grupa to odbiorniki internetowe które telewizję DVB-T2 odbierają przy okazji, a na pokładzie mają system AndroidTV, dzięki któremu posiadają sporo aplikacji do korzystania z serwisów takich jak Player, Ipla, TVP VOD, Netflix, WP Pilot, CDA i wiele innych. W przypadku tych odbiorników do wyświetlania programów naziemnej telewizji cyfrowej służy odpowiednia aplikacja, która niestety często nie jest pozbawiona wad. Zdarza się na przykład: brak wczytywania EPG, nawet aktualnych audycji, nie da się także posortować programów wg. własnego uznania a także brak możliwości nagrywania. Tutaj także w większości przypadków brak klawiatury numerycznej na pilocie.

 

Odbiorniki Linux

Czwarta grupa to odbiorniki z systemem Linux, najczęściej typu combo - czyli odbierają programy z anteny naziemnej (DVB-T/T2) i satelitarnej (DVB-S/S2/S2X), oraz 4K (Ultra HD). Są to wysokiej jakości sprzęty o bardzo dużych możliwościach konfiguracji i wielu możliwościach sprzętowych, o czym pisaliśmy TUTAJ. Jednak one należą już do droższych konstrukcji od 350 do nawet 2500 zł. Przyzwoitej jakości tunery z systemem Linux to budżet od 500 do ok 1200 zł.

 

Telewizja hybrydowa HbbTV

Jeżeli koniecznie potrzebujesz aby odbiornik prawidłowo pracował z HbbTV, to rekomendujemy zakup nowego telewizora znanej marki.

Obecnie (kwiecień 2022 r) na rynku nie są dostępne żadne tunery w pełni zgodne z przyjętym w Polsce HbbTV 2.0.1, a tunery z systemem Linux obecnie (kwiecień 2022) obsługują jedynie wersję 1.0 i nie zadziała na nich np. TVP GO, ani kanały na żywo np. TVP Historia 2 - więcej o obsłudze HbbTV na tunerach Linux przeczytasz w tym artykule.

 

 

3. Wyposażenie odbiornika

 

Wśród wielu różnych konstrukcji dostępnych w Polsce obligatoryjnie każdy tuner oprócz wejścia na antenę posiadają wyjście HDMI, a także cyfrowe koaksjalne wyjście dźwięku i gniazdo USB do podłączenia pendrive’a.

Poza tymi obowiązkowymi tunery najczęściej posiadają także złącze SCART, dodatkowe gniazdo USB i optyczne cyfrowe wyjście dźwięku S/PDIF.

 

 

Większość tunerów posiada gniazdo LAN służące do podłączenia odbiornika do sieci internetowej. Niektóre mają możliwość współpracy z kartą Wi-Fi podłączaną na USB (nie ma w zestawie) albo mają Wi-Fi wbudowane.

Uważamy, że podłączenie do internetu ma sens jedynie w przypadku odbiorników z grupy trzeciej i czwartej.

 

4. Wygląd pilota

 

Wygląd pilota może mieć znaczenie szczególnie dla osób starszych. Wielkość przycisków i odpowiednio czytelne opisy klawiszy a także ich rozmieszczenie może mieć znaczący wpływ na komfort użytkowania.

 

Piloty do tunerów DVB-T2 HEVC

 

Coraz częściej można spotkać piloty z programowalnymi przyciskami do obsługi telewizora. Programowanie działa na zasadzie uczenia się z oryginalnego pilota. Procedura nauki odbywa się poprzez skierowanie pilotów od telewizora i dekodera naprzeciw siebie i poprzez naciskanie konkretnych przycisków. Zwykle można zaprogramować przyciski: włącz / wyłącz, TV/AV (źródło), oraz regulację głośności + i -.

Niestety w praktyce bardzo rzadko udaje się zaprogramować wszystkie te klawisze tak aby telewizor z nimi współpracował. Wobec powyższego nie traktowałbym tej funkcjonalności jako kryterium wyboru a jedynie jako wartość dodaną.

 

 

5. Wygląd i czytelność menu oraz EPG

 

EPG - czyli przewodnik po programie telewizyjnym bywa używany mniej lub bardziej, jednak praktycznie każdy z nas zwraca uwagę na wygląd paska z informacjami o aktualnej i następnej audycji.

Większość "tradycyjnych" i tańszych odbiorników wyświetla podstawowe informacje: audycja aktualna i następna, tytuł programu (czasami jest ucięty), krótki opis audycji (zależny od nadawcy).

Poniżej kilka przykładowych zdjęć z różnych tunerów - paski z informacją o programie.

 

AB Cryptobox 752HD combo - pod nazwą programu pasek postępu aktualnej audycji

 

 

Opticum Sloth Combo 4K

 

 

Skymaster STB M265

 

 

Opticum AX Lion NS

 

Poniżej zobacz informację o programie gdzie sporo tunerów DVB-T/T2 ucina tytuł audycji. Najprawdopodobniej tylko tunery na Linux i większość telewizorów nie ucina tytułu tylko prezentuje go w całości. Szczególnie widać to na TVP Sport.

Pasek info i opis na tunerach m.in. Fte MAX T220 HD i Opticum Nytro Box

 

Z tańszych tunerów w Opticum AX Lion NS rozwiązano ten problem w postaci automatycznego przewijania informacji:

Opticum AX Lion NS - automatycznie przewijany tytuł audycji

 

Poniżej kilka zrzutów ekranu z tunerów działających na systemie Linux.

 

Pasek info - tuner z systemem Linux - OpenATV

 

Opis audycji - tuner z systemem Linux - OpenATV

 

Zauważ powyżej, że w opisie audycji pokazany jest rok produkcji. Zobacz poniżej - na większości programów nadawcy oprócz roku produkcji podają także takie informacje jak reżyser, aktor(rzy), kraj produkcji i np. gatunek.

 

Opis audycji - tuner z systemem Linux - OpenATV

 

Pasek info - tuner z systemem Linux - OpenATV - alternatywna skórka (oZeta-FHD)

 

Więcej o tunerach z systemem Linux przeczytaj w tym artykule.

 

 

Na koniec

 

Jak widzisz, jest sporo rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Dobrze jest być świadomym kupującym. Bądźmy eko i nie wydawajmy pieniędzy na byle co.

Polecamy zakupy sprzętu w sklepach RTV i TV-SAT, oraz z antenami do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, tam gdzie można poprosić o zademonstrowanie działania odbiornika - warto wcześniej umówić się telefonicznie ze sprzedawcą.

 

Aktualizacja 16-04-2022 r

 

 

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2022

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok