A A A

Test tunera DVB-T2 uznanej hiszpańskiej marki Fte Maximal, która na Polskim rynku obecna jest już niemal 10 lat. Prezentujemy model Fte MAX T220 HD.

 

Funkcje odbiornika Fte MAX T220 HD

Odbiór niekodowanych transmisji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i DVB-T2.
Dekodowanie obrazu H.265 (HEVC).
Możliwość zasilania anteny naziemnej bezpośrednio z tunera - 5V.
PVR Ready

 

Zawartość opakowania

W opakowaniu znajdziemy:
tuner Fte MAX
instrukcja obsługi
pilot
2 x baterie AAA 1,5V

 

Pierwsze wrażenia

Cechy odbiornika:

Wymiary: 167x107x38 mm

Panel przedni:

 • gniazdo USB 2.0
 • wyświetlacz 4 segmentowy
 • przycisk włącz/wyłącz z kolorową diodą

 

Tył odbiornika:

 • wejście antenowe
 • wyjście antenowe - przelotka
 • wyjście Coaxial SPDIF
 • wyjście HDMI
 • wyjście Scart
 • gniazdo ethernet
 • gniazdo zasilania

 

Tuner wygląda schludnie, obudowa jest metalowa w kolorze czarnym. Panel przedni jest wykonany z plastiku i prezentuje się ładnie. Znajdziemy na nim od lewej: gniazdo USB, 4-segmentowy wyświetlacz, oraz przycisk włączania/wyłączania tunera z diodą świecącą w dwóch kolorach - w trybie czuwania kolor czerwony, w trakcie pracy kolor niebieski. Radiator na procesorze - co nie jest tak oczywiste w tego typu konstrukcjach - i nie za mała obudowa pomaga w lepszym odprowadzaniu ciepła - tuner się nie przegrzewa.

 

Pozytywne zaskoczenie - radiator na procesorze

 

Pilot zdalnego sterowania także jest przyzwoitej jakości i dobrze się go trzyma w dłoni. Klawisze numeryczne są czytelne i dobrze umiejscowione. Gdy naciskamy klawisze to ich niemal nie słychać, to także zaleta tego modelu pilota.

 

Pilot - Fte MAX T220 HD

 

Pierwsze uruchomienie

Włączając tuner po raz pierwszy na ekranie startowym widzimy opcje w języku.. hiszpańskim. Klawiszami prawo / lewo zmieniamy na potrzebny nam język. 

Na pierwszym ekranie wybieramy region, język menu, tryb wyświetlania, proporcje obrazu, oraz zasilanie anteny 5V. Tryby wyświetlania mamy do wyboru zarówno o jakości SD jak i Full HD.

 

 

Gdy dokonamy wstępnych ustawień schodzimy na dół zaznaczając OK i wcześniejsze wybory potwierdzamy klawiszem OK. Rozpocznie się wyszukiwanie programów.

 

 

Na powyższym ekranie automatycznego wyszukiwania widać ilość przeskanowanych multipleksów - tylko taką na których odbiornik rzeczywiście wykrył sygnał; wskazane są z zaznaczeniem systemu nadawania DVBT lub DVBT2, oraz czy wyszukiwanie na danej częstotliwości zakończyło się powodzeniem (OK), czy błędem (Fail). Błąd jest wówczas, gdy wykryty sygnał okazał się zbyt słaby na wczytanie listy programów.

Proces wyszukiwania programów zajmuje około 2 i pół minuty, czyli podobnie jak w większości tunerów innych producentów. Po ukończeniu procesu automatycznego wyszukiwania programy na liście są posortowane wg częstotliwości. Wykonując kolejne automatyczne wyszukiwanie programów możesz zdefiniować, czy tuner ma wyszukać tylko kanały niekodowane (FTA), oraz czy ma zapamiętać wyłącznie programy nadawane w nowym systemie DVB-T2.

 

 

Jeżeli chcesz aby programy były posortowane wg LCN, to wejdź do Menu Instalacja, następnie opcję LCN ustaw na Włączone.

 

 

 

Użytkowanie

Dzięki zgrabnemu pilotowi korzystanie z urządzenia jest wygodne, a grafika ekranowa czytelna. Ktoś, kto będzie przesiadał się ze starego tunera DVB-T nie powinien mieć żadnych problemów z obsługą.

Jakość obrazu i dźwięku jest bardzo dobrej jakości. Tuner posiada bardzo dobrą czułość głowicy, dzięki temu w pewnych przypadkach pozwoli na odbiór większej ilości kanałów, np. z innego regionu lub kraju.

Grafika ekranowa jest czytelna i ładna, także kolorystyka jest przyjemna i nie męczy oczu. Można zmieniać jej przeźroczystość, oraz ustawiać czas wyświetlania bannera z informacją o programie (od 1 do 10 sekund).

Fte MAX T220 HD - informacja o programie

Banner informacyjny pojawiający się przy każdym przełączeniu programu zawiera następujące informacje:

 • nazwa programu
 • numer kanału
 • aktualna data i godzina
 • tytuł aktualnej i następnej audycji wraz z godzinami rozpoczęcia i zakończenia
 • ikony informujące czy na danym kanale są dostępne napisy, teletekst i EPG

 

Fte MAX T220 HD - szczegółowa informacja o programie

 

Przegląd funkcji

Odbiornik posiada złącze USB do podłączenia zewnętrznego dysku twardego lub pendrive. Dzięki temu można używać funkcji nagrywania w czasie rzeczywistym, a także do programowania nagrań poprzez timer i timeshift. Tuner posiada także funkcję odtwarzacza multimediów - zdjęć muzyki i filmów w wielu popularnych formatach audio i wideo.

EPG - przewodnik po programach po każdorazowym uruchomieniu odbiornika wczytuje się na nowo.

 

Blokada rodzicielska szczególnie przydatna jest gdy tuner na stałe znajduje się w pokoju dziecka. Można ustawić aby były wyświetlane wyłącznie audycje dla dzieci np. do lat 10. Programy - audycje z kategorią wiekową powyżej lat 7 będą zablokowane kodem PIN. Aby blokada była skuteczna fabryczny kod PIN należy oczywiście zmienić na inny.

 

Jedną z dużych zalet własnych tunerów DVB-T2 jest możliwość dowolnych modyfikacji listy programów - w przypadku telewizorów nie jest to tak oczywiste. Także w tunerze Fte można dowolnie zmieniać kolejność programów, usuwać je i zmieniać ich nazwy. Tutaj uwaga, aby prawidłowo była wyświetlana numeracja programów po wcześniejszej zmianie kolejności należy wyłączyć sortowanie wg. LCN.

 

Podsumowanie

Tuner Fte pozytywnie zaskoczył nas czułością głowicy. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Grafika ekranowa jest czytelna i napisy są wyraźne.

Odbiornik jest przyzwoity, a stosunek jakości do ceny bardzo dobry.

 

Zdjęcia: SATMANIA, oraz własne: dvbt2wpolsce.pl

Strona www dystrybutora:

https://satmania.com.pl/

http://ftemaximal.pl/

 

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2021

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok