Zapewne spotkałeś się już z samym słowem Linux w internecie i nie tylko, a może nawet wiesz o nim coś więcej. Wypada wspomnieć, że system Linux jest używany na większości serwerów, dzięki którym internet działa, a także ma wiele milionów użytkowników na firmowych i prywatnych komputerach. Mało tego, system Android na smartfonie, to także Linux, jednak mocno zmodyfikowany.
System Linux w odbiorniku telewizji satelitarnej i naziemnej otwiera przed użytkownikiem wręcz niesamowite możliwości.
Tym razem nie skupimy się na jednym konkretnym odbiorniku, ale na całej grupie urządzeń z jednym wspólnym mianownikiem jakim jest system na którym działają, czyli system Linux.
Wstęp
Być może spotkałeś się z sytuacją, że posiadany przez Ciebie odbiornik - tuner albo telewizor - ma jakieś błędy lub wady w systemie wynikające np. z niedopracowanego oprogramowania. Jednak aby coś poprawić, to trudno znaleźć takiego producenta, który np. po 2 latach udostępni stosowną poprawkę.
System Linux jest z założenia Open Source, a dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać a także modyfikować jego kod. Przekłada się to na to, że oprogramowanie jest stale rozwijane przez społeczność i tunery z systemem Linux otrzymują częste aktualizacje, nawet kilka lub kilkanaście razy w miesiącu. Mało tego, wsparcie posiadają modele nawet z przed 5 lat!
Tutaj skupimy się na odbiornikach typu Combo, czyli łączące odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej, oczywiście także 4k.
Możliwości
Tunery na systemach Linux mają dużo możliwości konfiguracji, wszak to już prawie komputer. Po zakupie czasami dostajemy skrzynkę z podstawowym systemem, a innym razem z gotowcem z pre-instalowanymi wieloma przydatnymi - mniej lub bardziej - wtyczkami. To właśnie możliwość instalacji dodatkowych rozszerzeń - poza szybkością działania (np. szybki start i bardzo szybkie przełączanie programów) - jest jednym z głównych powodów zakupu takiego odbiornika. Możesz tutaj dowolnie zmieniać listę programów, a nawet wygląd grafiki ekranowej. Warto odbiornik na Linuxie podłączyć do sieci internetowej! Bez internetu także będzie działać, ale podłączenie go do lokalnej sieci daje większe możliwości, nie tylko funkcje związane z internetem, ale też możliwość zdalnego połączenia z tym odbiornikiem.
Ważna jest także personalizacja wyświetlanej grafiki ekranowej, możliwość zmiany wyglądu (skórki), rozmiaru i kroju czcionki czy kolorów.
Sprzęt
Odbiorniki z systemem Linux jeśli chodzi o aktualnie oferowane modele zwykle na pokładzie posiadają 4 - rdzeniowy procesor, 1 GB RAM i 8 GB pamięci. Pamięć można łatwo rozszerzyć o zewnętrzny lub wewnętrzny dysk twardy, albo kartę micro SD. Dodatkowa pamięć jest niezbędna do funkcji nagrywania.
Tunery te są dobrze wyposażone w różne wejścia i złącza. Mamy takie oczywiste złącza jak HDMI - także w wersji 2.0 dla 4k, LAN, czy cyfrowe wyjście audio, a coraz częściej zdarza się także USB 3.0. Sprzętowe wsparcie dla dekodowania H.265, także dla treści 4K i HDR.
Na potrzeby artykułu korzystałem m.in. z odbiorników AX MULTIBOX 4K Combo, Octagon SF 8008 Combo i Octagon SF 8008 mini.
Złącza w odbiorniku AX MULTIBOX 4K Combo (foto dystrybutor)
Specyfikacja tunera AX Multibox 4K Combo:
Hardware
- CPU: ARM Cortex A53 (ARMv7), 4 x 1,6 GHz
- GPU: Mali 450, Hisilicon HI3798MV200
- DDR3 RAM 1 GB
- eMMC Flash 8 GB
- Głowica DVB-T/T2
- Głowica DVB-S2
- HDMI 2.0
- 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
- slot kart microSD
- Złącze Ethernet
Software
- Linux (Enigma 2) + Android 7.0
- Multiboot E2 Linux OS + Android
- OpenGL ES 2.0 / 1.1
- High Dynamic Range (HDR / HDR 10)
- Interfejs sieciowy - OpenWebif
- Obsługa DLNA, FTP, NFS
- DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS
- Unicable I i Unicable II
- Wsparcie Wi-Fi (przez USB)
Istnieją tunery o bardzo dużych możliwościach sprzętowych. Przykład takiego bardziej rozbudowanego tunera poniżej. Widzimy tutaj jedną głowicę satelitarną, oraz głowicę naziemną, która jest wymienna. Zamiast niej można zainstalować drugą satelitarną. W zależności od potrzeby i przeznaczenia. Dodatkowo tutaj mamy kieszeń na dysk twardy 2,5 cala. Wszystko to można zrobić samodzielnie. Poza tym posiada wejście na kartę kodową i dwa gniazda na moduły CAM. Przydaje się to do użytku z płatnymi pakietami telewizji cyfrowej.
Tuner AX HD61 Combo (foto dystrybutor)
Praktycznie wszystkie tunery z systemem Linux posiadają gniazdo Ethernet, a często spotyka się wbudowane Wi-Fi. Wszystkie odbiorniki mają możliwość doinstalowania sterowników do zewnętrznej karty Wi-Fi podłączanej na złącze USB.
Większość dostępnych odbiorników z systemem Linux to tunery z dwoma głowicami. Pierwsza grupa to Combo, czyli umożliwiające odbiór z satelity - systemy DVB-S, DVB-S2 i często najnowszy DVB-S2X, a także odbiór z kablówki (DVB-C) lub telewizji naziemnej DVB-T, ATSC, DVB-T2. W drugiej grupie są tunery z obiema głowicami satelitarnymi.
Niektóre z nich posiadają opcję multiboot, czyli podobnie jak komputer mogą mieć zainstalowanych kilka systemów operacyjnych, na przykład Linux + Android.
My skupimy się na odbiornikach combo i szczególnie na odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie bardzo trudno o dostępność tunerów tylko z głowicą DVB-T2, a z drugiej strony różnica w cenie będzie bardzo niewielka. Nigdy nie wiesz także kiedy Ci się przyda głowica satelitarna - moim zdaniem warto mieć także antenę satelitarną choćby dla kilku muzycznych kanałów telewizyjnych - na przykład STARS TV.
Pierwsze uruchomienie
Najczęściej w tunerach z systemem Linux wgrana jest nakładka OpenATV, wraz ze skórką MetrixHD. My również skupimy się właśnie na niej między innymi dlatego, że posiada schludny wygląd, a opcje w menu są dobrze poukładane.
Na początku w tunerze konfigurujemy ustawienia ekranu, język i ustawienia głowic, czyli w przypadku satelitarnej wybieramy satelity z listy, a w przypadku naziemno-kablowej konfigurujemy właściwy system - dla telewizji naziemnej będzie to DVB-T/T2 i region Europa.
OpenATV - Menu Główne
W Menu Głównym znajdziemy najważniejsze opcje, dostęp do Panelu Informacyjnego, Informacji o systemie i sprzęcie, Timery, Wtyczki, Ustawienia, oraz Czuwanie / Restart.
Spójrzmy na Menu -> Ustawienia - wszystko jest jak widać czytelnie rozpisane.
OpenATV - Menu Ustawienia
Menu system zawiera opcje konfiguracji pamięci, sieci internetowej, HDMI CEC, a także m.in. ustawienia czasu.
Znane są częste problemy ze współpracą zewnętrznych urządzeń z telewizorem poprzez złącze HDMI. W tunerach z systemem Linux jest osobna zakładka konfiguracji HDMI CEC. Znajdziesz tutaj dużo opcji ustawień.
Ustawienia HDMI CEC
Wyszukiwanie programów
W naszym przypadku interesuje nas odbiór głównie naziemnej telewizji cyfrowej. Na początku proponujemy wykonać automatyczne wyszukiwanie programów. Należy wejść do Menu -> Ustawienia -> Tuner & Wyszukiwanie Kanałów. W tym menu należy skonfigurować tuner, oraz widzimy inne opcje ustawień.
Menu Tuner & Wyszukiwanie Kanałów
Poniżej widzimy Ustawienia Odbioru tunera. Typ tunera zaznaczamy DVB-T2. Kraj, najlepiej Wszystkie, Region ustawiamy Europa. Tutaj także można włączyć zasilanie anteny 5V.
Gdy dokonamy prawidłowych ustawień naciskamy klawisz zielony aby zapisać konfigurację.
Następnie przechodzimy do zakładki Wyszukiwanie Ręczne. Dlaczego tutaj? Gdyż jak damy od razu opcję Wyszukiwanie Automatyczne, to tuner wyszuka niemal wszystko "jak leci" z satelity i anteny naziemnej wraz z kanałami kodowanymi. Ja chcę tego uniknąć, stąd wybór padł na Wyszukiwanie Ręczne.
Tutaj można wybrać typ skanowania:
- Zdefiniowany transponder - wybieramy do skanowania tylko jeden wybrany kanał / multipleks
- Zdefiniowany transponder przez użytkownika - tutaj musimy skonfigurować oprócz numeru kanału, także system, częstotliwość,modulację i wiele innych parametrów, jest to opcja zdecydowanie dla zaawansowanych użytkowników
- Kompletny - skanowanie całego zakresu częstotliwości
Ja wybieram "Kompletny" dzięki czemu tuner przeskanuje całe pasmo. Zaznaczam tutaj także opcję Skanuj tylko FTA, unikniemy zapisywania do pamięci kanałów zakodowanych.
Skanowanie ręczne
Możesz sprawdzić także siłę i inne parametry sygnału z anteny. Tutaj należy wspomnieć, że czułość głowicy w większości odbiorników na Linux jest na bardzo przyzwoitym poziomie.
Tunery odbierają przekazy w rozdzielczości 4k. Niestety z anteny naziemnej nie mieliśmy okazji tego przetestować. Z satelity można odebrać kilka niekodowanych transmisji w 4k, m.in. Fashion TV 4k, NASA TV 4k.
FTV UHD - Fashion TV 4k
Zobacz zrzut ekranu kanału Home TV 4K (6,1 MB), który nadawany jest z satelity Intelsat 10-02 na pozycji 1.0°West. Zobacz także kanał WOW 4K (4,9 MB).
Po zakończeniu skanowania kanały znajdziemy na liście Last Scanned posortowane w kolejności alfabetycznej. Możemy dodać je do listy ulubionych i tam zmienić ich kolejność.
Można stworzyć praktycznie nieograniczoną ilość list ulubionych (tzw. bukiety) o dowolnej liczbie pozycji. Na danej liście można umieścić razem programy z anteny naziemnej DVB-T/T2 i satelitarne. Istnieje możliwość dodawania do listy streamu z internetu. Listy programów można edytować z pilota w sposób "tradycyjny", ale można to zrobić przez... przeglądarkę internetową. Tak! Tunerem można zarządzać zdalnie.
Użytkowanie
Na początku trzeba się odrobinę przyzwyczaić jak do każdego nowego sprzętu. Tunery z systemem Linux nie są jednak takie nudne jak inne odbiorniki, gdzie po krótkiej konfiguracji po prostu przechodzimy do oglądania programów i przełączania stacji. Tutaj na tym etapie tak naprawdę zaczyna się przygoda.
Przełączając programy pojawia się grafika ekranowa z panelem informacyjnym. W prosty sposób zobrazuje to poniższa grafika.
Panel dostarcza wiele informacji takich jak:
- numer i nazwa programu
- informacja o programie aktualnym i następnym
- godziny rozpoczęcia i zakończenie programu
- rodzaj / źródło sygnału
- rozdzielczość obrazu
- czy kanał nadaje napisy, teletext
- informacja o HbbTV
- czy kanał jest kodowany
- miejsce na logotyp programu, tzw. pikona
Informacje o programie. Warto zauważyć, że EPG wczytuje się bardzo szybko i tuner je zapamiętuje na dłuższy okres czasu. Istnieje wiele opcji ustawień EPG. Dla telewizji naziemnej po pierwszym uruchomieniu, aby wczytane zostało EPG musisz włączyć na kilka sekund dowolny kanał z danego multipleksu. Na przykład na MUX-3 włącz np. TVP 1 HD, a wczyta się EPG dla wszystkich kanałów z tego multipleksu.
Poniżej zobacz informacje o programach, pojawia się ona w trakcie przełączania programów, oraz na żądanie wywołujemy klawiszem OK.
Pasek informacyjny - STARS.TV z satelity
Dwukrotne naciśnięcie klawisza OK powoduje wyświetlenie rozwiniętego opisu aktualnej audycji, oraz co ciekawe wyszuka nam podobne audycje. Doskonale widać to na przykładzie audycji cyklicznych. Może się przydać, jeśli chcesz obejrzeć od początku powtórkę Twojego ulubionego serialu.
Lista kanałów
Domyślnie listę kanałów wywołujemy kursorem góra lub dół. Tutaj także widzimy sporo informacji: numer kanału, nazwę, aktualną i kilka kolejnych audycji z EPG.
Lista kanałów
Przełączanie kanałów jest bardzo szybkie, najszybciej ze wszystkich tunerów. Tutaj należy zauważyć, że te tunery są wyposażone sprzętowo na bardzo dobrym poziomie, co przekłada się także na ogólne użytkowanie na co dzień.
Istnieje możliwość modyfikacji wyglądu listy kanałów, rozmiaru czcionki, kolorów i nie tylko. Poniżej zobacz jak może wyglądać Twoja lista kanałów. Więcej o modyfikacji wyglądu w dalszej części artykułu.
Lista kanałów po modyfikacji wyglądu
Istnieje praktycznie pełna dowolność w komponowaniu list ulubionych i najlepiej robić to poprzez połączenie zdalne za pomocą Edytora Bukietów - więcej na następnej stronie.
EPG - Przewodnik po programie
Można tutaj nie tylko przeglądać program telewizyjny 7 dni do przodu, ale także dodać tumery nagrywania. W menu tunera jest opcja czyszczenia pamięci EPG, wtedy tuner ponownie załaduje świeże EPG do pamięci. Może się to przydać, aczkolwiek tuner i tak aktualizuje je na bieżąco.
Poniżej inny widok EPG, jako lista wydarzeń pojedynczego kanału.
Nagrywanie
Tunery z systemem Linux umożliwiają nagrywanie. Istnieją modele np. z 2 głowicami, oraz z kieszenią na dysk twardy 2,5 cala. Po podłączeniu dysku USB lub zainstalowaniu dysku twardego należy go "zamontować" w systemie. Najprościej można zrobić to wchodząc do Menu Szybkiego Uruchamiania [klawisz niebieski], a następnie w zakładce Dysk Twardy - Inicjalizacja HDD. Tutaj należy zatwierdzić formatowanie dysku. Po kilku minutach dysk będzie gotowy do używania.
Nagrania domyślnie zapisują się w katalogu /media/hdd/movie.
Aby rozpocząć nagranie naciskamy klawisz REC i pojawia się domyślny ekran tzw. Okno wyboru z różnymi opcjami dla tego nagrywania.
W Menu możesz ustawić, która z opcji ma być domyślna, a także określić jaki margines czasowy przed i po nagraniu także ma być zapisywany, przydać się to może np. w przypadku kilkuminutowego opóźnienia, albo przedłużenia się emisji danej audycji.
Wpis Timera - dodanie nowego nagrywania
Nowy Timer możesz dodać z poziomu EPG. Możesz tutaj określić czy ma być nagrane, czy też przełączone na ten kanał i nagranie, albo same tylko przełączenie.
Możesz zmienić lokalizacje plików z nagraniem, nazwę i opis, a także zmodyfikować czas nagrania - godzina rozpoczęcia i zakończenia.
Tutaj także można określić co tuner ma zrobić po zakończeniu nagrywania - może nie robić nic, przejść do trybu czuwania, albo całkiem do trybu głębokiego czuwania.
Na zdjęciu powyżej widać listę nagrań. Jeśli już któreś z nagrań oglądałeś, będzie ono podświetlone innym kolorem, wraz z graficznym paskiem postępu. Tuner pokazuje także ilość wolnego miejsca dostępnego dla nagrań. Zapisane audycje możesz strumieniować np. na smartfona lub komputer po sieci lokalnej, albo pobrać na dysk komputera przez FTP.
W trakcie nagrywania jednej audycji, można nagrywać drugą - w obrębie tego samego multipleksu, a także można odtwarzać inne nagranie, albo inny kanał telewizyjny. Na przykład w przypadku tunerów combo, gdy nagrywam TVP 1 HD z anteny naziemnej z głowicy DVB-T2, to mam nadal dostęp do pozostałych kanałów z tego multipleksu, oraz do wszystkich kanałów TV z satelity - z głowicy DVB-S2X.
Połączenie zdalne
Tuner z systemem Linux będzie miał więcej możliwości gdy podłączysz go do sieci internetowej.
Możesz nim zdalnie zarządzać przez dowolną przeglądarkę www, ale także można się z nim połączyć przez FTP.
Aby przejść do tunera wpisujemy adres IP odbiornika w naszej sieci lokalnej. Adres ten znajdziesz w Menu -> Informacje -> Sieć.
Wyświetli się domyślny interfejs sieciowy OpenWebif. Umożliwia on zdalną konfigurację, edycję list programów ulubionych, oraz np. przeglądanie EPG, ustawienia Timerów i zarządzanie nagraniami, a także sterowanie odbiornikiem poprzez wirtualnego pilota.
OpenWebif - EPG
Aby coś znaleźć w EPG nie musisz tego szukać po kolei na każdym kanale. Wystarczy użyć wyszukiwarki EPG.
EPG - wyniki wyszukiwania
Interfejs OpenWebif jest dostosowany do obsługi na urządzeniach mobilnych, np. na smartfonie.
OpenWebif - interfejs mobilny
Wygodny Edytor Bukietów, to w nim można łatwo stworzyć i edytować listy ulubionych programów. Kolejność można zmieniać metodą przeciągnij i upuść.
Jedną z ciekawych i przydatnych funkcji jest strumieniowanie wideo po sieci lokalnej. Przydaje się, gdy jedna osoba chce obejrzeć serial na TVP 2 HD, a druga osoba może obejrzeć transmisję z TVP Sport HD na ekranie komputera. Wiadomo, wiele dekoderów to potrafi np. do aplikacji na smartfona. W tym przypadku to po prostu działa bardzo dobrze.
Strumieniowanie po sieci LAN. Przeglądarka Mozilla Firefox, ddtwarzacz VLC, system Linux Mint. Audycja na kanale TVP1 HD: "Weterynarze z sercem"
Wtyczki
Sprzęty na systemie Linux dają nam niemal nieograniczone możliwości rozszerzania funkcjonalności. Dostępne jest ponad 100 różnych rozszerzeń do zainstalowania. Wśród najciekawszych to wtyczki do YouTube, odtwarzacze multimediów, radio internetowe, czy telewizja hybrydowa HbbTV, a nawet Netflix.
OpenATV - Przeglądarka wtyczek
W menu Wtyczki mamy już zainstalowane kilkanaście pluginów. Tutaj można zarządzać wtyczkami, czyli usunąć już zainstalowane, pobrać nowe, a także zmieniać ich kolejność. Standardowo są zainstalowane m.in. odtwarzacze multimediów, File Commander. Pośród wtyczek znajdziemy również narzędzie OpenATV do konfiguracji MetrixHD. Jest to wtyczka, dzięki której możemy modyfikować wygląd grafiki ekranowej, na przykład zmieniać kolory, wygląd czcionki, a nawet lokalizację pogody.
Można zainstalować dodatkowe wtyczki. Wśród ciekawszych to takie do odtwarzania YouTube, Shoutcast, albo Netflix. Poniżej rzut okiem na wtyczkę YouTube.
Wtyczka YouTube
Przydatną wtyczką jest MyMetrixLite. Jest to rozbudowane rozszerzenie do konfiguracji wyglądu skórki MetrixHD. Jest to domyślna skórka w OpenATV.
Mój Metrix Lite
Możesz tutaj zmieniać ustawienia czcionek - ich krój, styl, ustawienia kolorów tła, grafik i napisów. W ustawieniach pogody możesz zmienić m.in. lokalizację. Jak widać powyżej, tutaj mamy już zmieniony krój czcionki i jest ona pogrubiona. Zalecamy przed rozpoczęciem modyfikacji utworzenie kopii zapasowej.
Poniżej zobacz przykładowy efekt modyfikacji.
Pasek info po modyfikacji
Jak widzisz jest tutaj także dodana picona - logotyp kanału TVP 3 Gorzów. Możesz pobrać gotowe picony z internetu, aby to zrobić skorzystaj z odpowiedniej wtyczki. Możesz je także modyfikować samodzielnie. Poniżej kolejne przykłady modyfikacji.
MyMetrix HD po modyfikacji kolorów.
Pasek info w skórce hd_glass
Pasek info w skórce BASIC-HD
Pasek info w skórce dTV-HD-Reloaded
Pasek info w skórce dTV-HD-Reloaded
Obsługa HbbTV
Tunery umożliwiają obsługę telewizji hybrydowej HbbTV. Aby móc z tego korzystać należy zainstalować odpowiednią wtyczkę hbbtv-webkit. Obsługa telewizji hybrydowej jest tutaj nieco inna niż w większości telewizorów, gdyż domyślnie jest skonfigurowane w taki sposób, że nie wywołuje się samoczynnie, dzięki czemu odbiornik cały czas działa szybko, a hybrydę uruchamia tylko wtedy gdy Ty tego chcesz.
Za każdym razem gdy po zmianie kanału chcesz skorzystać z HbbTV naciśnij klawisz czerwony, wówczas odbiornik uruchomi przeglądarkę telewizji hybrydowej.
W naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce są już nadawane serwisy HbbTV. Przetestowaliśmy jak działają.
Uwaga: Aktualizacja - marzec 2023 r.
Aktualnie z HbbTV polskich stacji telewizyjnych działa wyłącznie serwis Polsat Go HbbTV.
TVP
"Telewizja Naziemna" to serwis hybrydowy od Telewizji Polskiej. Wyglądam przypomina znany serwis internetowy TVP VOD. Mamy tutaj dużą bibliotekę materiałów wideo, ale bez materiałów ze "Strefy ABO", czyli dostępnych za dodatkową opłatą lub dla osób opłacających abonament RTV.
Uwaga: w tunerach z systemem Linux pomimo różnej numeracji wtyczek, HbbTV jest obsługiwane w wersji 1.0. Aplikacja TVP GO nie działa.
Telewizja hybrydowa TVP
W tym serwisie można oglądać wszystkie materiały poza transmisjami na żywo. Tych niestety nie udało się uruchomić, a na ekranie pojawiał się następujący komunikat o treści: "Nie można odtworzyć kanału:
HbbTV - TVP Historia 2
EmiTV
Operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel udostępnia specjalną aplikację HbbTV o nazwie EmiTV. Jest nadawana na mux-8 i w telewizorach uruchamia się automatycznie. Tutaj jeden raz naciskamy klawisz czerwony i już po 3 sekundach załaduje się Portal.
Uwaga: w tunerach z systemem Linux pomimo różnej numeracji wtyczek, HbbTV jest obsługiwane w wersji 1.0. Aplikacja EmiTV nie działa.
HbbTV - Portal Emitel - EmiTV
Sprawdziliśmy działanie każdej z zakładek. Niestety nie udało się odtworzyć strumieni rozgłośni radiowych (player), ani nie działa Legia TV. Jednak aplikacja klubu sportowego Legia działa bardzo dobrze, tylko musimy być na kanale Legia TV.
HbbTV - Legia TV
TVN Grupa Discovery
Na stacjach należących do TVN Grupa Discovery, czyli TVN, TVN 7, TTV i Metro aplikacja telewizji hybrydowej jest podobna do siebie, znajdziemy w niej program telewizyjny,oraz interaktywny quiz. Nakładka aplikacji jest różna zależnie od kolorystyki stacji.
Uwaga: w tunerach z systemem Linux pomimo różnej numeracji wtyczek, HbbTV jest obsługiwane w wersji 1.0. Niżej wymienione aplikacje nie działają.
HbbTV na kanale TVN
HbbTV na kanale Metro
Polsat
Kanał Polsat News z HbbTV niestety nie udało się odtworzyć. Inne materiały, np. promujące usługę Ipla działają.
Na MUX-4 jest nadawana plansza Polsat Go HbbTV wraz z serwisem Polsat Go. Aktualnie można bez problemu korzystać z serwisu.
Polsat Go HbbTV
Jeśli masz dostęp do sygnału z satelity Astra 1 na pozycji geostacjonarnej 19,2 Wschód, albo zagranicznej naziemnej telewizji cyfrowej, to tutaj jest dużo serwisów HbbTV przeważnie od telewizji niemieckiej. Korzystając z zagranicznych serwisów HbbTV należy mieć na uwadze geoblokady, czyli dostęp do treści może być ograniczony terytorialnie tylko do danego kraju. I tak jeśli chodzi o telewizję na żywo np. niemiecką to nie można jej oglądać w Polsce przez internet, ale dostęp do biblioteki na żądanie nie jest już obarczony ograniczeniami.
ARD
Biblioteka wideo jest dostępna także na terenie Polski.
ZDF
Sprawdziliśmy także działanie HbbTV na kanałach telewizji niemieckiej. Cała telewizja publiczna działa prawidłowo.
ARTE
Arte to kanał produkowany wspólnie przez publiczne telewizje z Francji i Niemiec. HbbTV na kanale Arte jest w wielu językach, także w j. polskim. W bibliotece Arte VOD znajduje się wiele treści wideo z polskimi napisami. Znajdziemy tutaj kategorie między innymi: Dokument, Podróże, Koncerty.
Odbiór kanałów 4K - TVP 4K
Tunery Combo z systemem Linux, jeżeli są 4K to także odbierają kanał TVP 4K z naziemnej telewizji cyfrowej.
Dodatkowo jeśli masz sygnał z anteny satelitarnej i odbiór z satelitów HotBird i Astra, to dostępne jest kilka programów w jakości Ultra HD 4K, m.in. NASA TV, Fashion 4K, UHD1.
UHD1 by HD+ & Astra
Podsumowanie
Przedstawiłem tutaj tylko kilka z wielu możliwości odbiorników na systemie Linux. Z pewnością są to sprzęty dla osób nieco bardziej wymagających. Jednak dałbym taki tuner także i mojej babci ;-) Jest ładna i czytelna grafika ekranowa, gdzie nie będzie problemów z doczytaniem napisów na ekranie. Tuner nie zastanawia się czy za 2 sekundy po zmianie kanału ma wyświetlić obraz, tylko to robi o wiele szybciej. Włączenie tunera do działania ze stanu StandBy to czas około 1 do 2 sekund. Więc sprzęt idealny dla niecierpliwych :-)
Tunery z Linuxem nie są tanie, ale uważam że w zamian oferują ogromne możliwości i warte są swojej ceny.
Zapraszam do dyskusji na Forum Emitel.
@DanielK
Aktualizacja 19-04-2023r.