A A A

W piątek 10 września w testowym (eksperymentalnym) multipleksie w Szczecinie nastąpiło przełączenie systemu nadawania z DVB-T na DVB-T2. Nadawany jest z budynku PAZIM Center na kanale 39 z mocą 1 kW, a w składzie multipleksu znajdują się: Power TV, Nuta TV, TOP KIDS Junior Music, Filmax, HOME TV, Stars.TV, Super TV, TV Okazje.

 

Punktualnie o godzinie 6:00 kanał Wydarzenia 24 rozpoczął nadawanie, zastępując Superstację. Wraz ze startem kanału, doszło do zmiany w MUX4 - niekodowany kanał Polsat News HD zakończył nadawanie - pozostając jedynie kodowany w wersji SD. W jego miejscu pojawiła się nowa propozycja Polsatu. Bez zmian emisja prowadzona jest w kodeku HEVC (H.265) i w rozdzielczości 1920x1080.

Od dzisiaj (30 sierpnia br.) do środy (1 września) potrwa etap II zwiększenia zasięgu MUX4 - zwanego kiedyś "TV Mobilną". Uruchomionych zostanie łącznie 13 obiektów nadawczych, co pozwoli na większe pokrycie kraju sygnałem. MUX4 to obecnie 13 programów telewizyjnych i 11 radiowych – w tym niekodowany test Polsat News HD HEVC w jakości HD. Łącznie z nowymi emisjami – MUX4 będzie emitowany z 53 stacji nadawczych, gdzie większość to emisje średniej i dużej mocy.

Planowana na przyszły rok zmiana standardu nadawania z DVB-T/H.264 na DVB-T2/H.265 (HEVC) powoduje konieczność odbycia emisji testowych, aby odbiorcy mogli sprawdzić, czy ich sprzęt jest w pełni przystosowany do przyszłorocznych zmian. Na ten moment emisje testowe prowadzą najwięksi nadawcy telewizyjni - Polsat, TVN oraz TVP. Kolejny nadawca zdecyduje się na podobne testy już jesienią tego roku.

W środę 11 sierpnia w późnych godzinach wieczornych zakończono nadawanie programu TVP 4K na multipleksie 5. Wolne miejsce w testowym MUX-5 ponownie zajął program TVP Kultura HD.

© dvbt2wpolsce.pl  2019-2021

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok