We wtorek 1 kwietnia br. - po ponad półrocznej przerwie wznowiono nadawanie multipleksu testowego BCAST (DVB-T2/HEVC) w trzech dużych miastach Polski - Gdańsk, Warszawa i Wrocław, zmieniła się również zawartość programowa. Nieoczekiwany powrót multipleksu związany będzie z równoległym testowaniem innych technologii.
Emisja prowadzona jest z tych samych lokalizacji, co przed wyłączeniem - a dokładniej: Gdańsk/Olivia Star - kanał 31 (554 MHz), moc 1,26 kW; Warszawa/WTT - kanał 23 (490 MHz), moc 5,01 kW; Wrocław/Sky Tower - kanał 41 (634 MHz), moc 3,02 kW. Pozwolenia są ważne od 17 marca br. i umożliwiają nadawanie przez rok czasu - do 16 marca 2026 r.
W Gdańsku i w Warszawie emitowane są trzy programy - Polsat, Nowa TV oraz TV Okazje, natomiast we Wrocławiu - dodatkowo również TV Regionalna. Wszystkie programy (poza TV Regionalną) nadawane są w jakości HD. Pozycje na liście kanałów (LCN) różnią się w zależności od miasta. W przypadku Gdańska i Warszawy LCN wygląda następująco: 21 - Polsat HD; 22 - Nowa TV HD; 23 - TV Okazje HD. We Wrocławiu numeracja LCN jest całkowicie inna i prezentuje się tak: 53 - Polsat HD; 54 - Nowa TV HD; 56 - TV Regionalna; 57 - TV Okazje HD.
Skład programowy multipleksu BCAST w Warszawie (źródło: ag)
Emisja multipleksów testowych w standardzie DVB-T2/HEVC zakończyła się pod koniec września 2024 r. - wraz z wygaśnięciem pozwoleń na nadawanie. Prezes UKE informował wtedy, że nie zamierza już przedłużać pozwoleń na nadawanie multipleksów testowych, ponieważ nadawanie w tej technologii przybrało charakter komercyjny i stały (nie licząc MUX-8 i kilku lokalnych multipleksów). Teraz się to zmieniło i testy w standardzie DVB-T2 otrzymały adnotację: emisja testowa naziemnej telewizji cyfrowej (tow. testom 5G Broadcast). Może to oznaczać chęć przetestowania różnych konfiguracji i usług hybrydowych.
Testy te powiązane są z planowanymi emisjami w standardzie 5G Broadcast - o czym więcej piszemy tutaj.
Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urkisat, ag, dl, własne