Początek października przynosi pewne zmiany wobec multipleksu 8, nadawanego w paśmie VHF - 2 października br. uruchomiono 5 nowych plansz testowych. Ponadto prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyraził zgodę na zmianę standardu na DVB-T2/HEVC - jednak na zmiany jeszcze trochę poczekamy.
Nowe plansze testowe podpisane są odpowiednio: test 211, test 212, test 213, test 214 oraz test 215 - i zajmują takie same pozycje na liście kanałów (przy sortowaniu zgodnym z LCN). W chwili publikacji artykułu nie są tam nadawane żadne programy, plansze ani serwisy HbbTV - po wybraniu programu dostępny jest tzw. 'czarny ekran'. O wszelkich zmianach będziemy informować - artykuł zostanie zaktualizowany.
Nowe emisje testowe w MUX-8 (stan na 02.10.2024 r.)
Zgodnie z informacjami portalu Wirtualnemedia.pl, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyraził zgodę na emisję MUX-8 w standardzie DVB-T2/HEVC. Decyzja rezerwacyjna dla multipleksu 8 została już zmieniona - po tygodniu zmieniony dokument został opublikowany na stronie regulatora. Na 9 października zaplanowane jest spotkanie Emitela z nadawcami - w celu uzgodnienia kwestii formalnych i technicznych. To również od UKE i KRRiT zależy, jak szybko nastąpi przełączenie na DVB-T2/HEVC - wymaga to zmian w koncesjach nadawców na multipleksie.
Dla odbiorców oznacza to polepszenie jakości obrazu wszystkich odbieranych kanałów - obecnie nadawane są w rozdzielczości 720x576p (SD), a po zmianach zaoferować można jakość HD (rozdzielczość 1920x1080p). Niewykluczone, że tropem zmian w 2022 roku - uruchomione zostaną nowe nadajniki lub zwiększona zostanie moc części istniejących.
MUX-8 to multipleks w paśmie VHF (174-230 MHz), nadawany z 74 lokalizacji na terenie całej Polski. Obecnie w ramach MUX-8 nadaje 7 programów: Metro, Nowa TV, Republika, ViDocTV, WP, wPolsce24, Zoom TV. Do odbioru pasma VHF wymagana jest antena obsługująca ten zakres częstotliwości i ustawiona w zgodnej polaryzacji - w przeciwnym razie odbiór MUX-8 może być przypadkowy (zmienny i zależny od wielu warunków losowych) lub niemożliwy. W razie problemów z odbiorem - rekomendujemy kontakt z lokalnym instalatorem antenowym.
Aktualizacja 04.12.2024 r.:
Według informacji serwisu Satkurier.pl, nadawca programu Zoom TV nie zamierza składać wniosku o zmiany techniczne w istniejącej koncesji - a to warunek konieczny, by multipleks mógł zmienić standard nadawania (każdy kanał będący na multipleksie musi taki wniosek złożyć). Oznacza to, że przejście na DVB-T2/HEVC multipleksu 8 zostało odłożone w czasie nawet do 2026 roku.
3 grudnia br. zarząd spółki Kino Polska TV S.A. postanowił nie składać również wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej dla kanału Zoom TV. Taka decyzja oznacza zniknięcie programu z telewizji naziemnej niezwłocznie po wygaśnięciu obecnej koncesji (pod koniec grudnia 2025 r.); program pozostanie w płatnych ofertach operatorów satelitarnych i kablowych.