W środę 3 kwietnia br. opublikowano ogłoszenie o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie w ramach MUX-8 (DVB-T, pasmo VHF). Przewidziano 2 miejsca na nowe kanały telewizyjne (w jakości SD).
To już trzecie ogłoszenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie tego multipleksu - dwa poprzednie ukazały się w maju i sierpniu 2023 roku. W pierwszym przypadku umorzono finalnie postępowanie, natomiast w drugim - udzielono koncesję kanałowi CTV9, który jest obecny w naziemnej telewizji cyfrowej od połowy marca br. - więcej informacji tutaj.
Cytując najważniejsze fragmenty ogłoszenia:
Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie
w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 % czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu.
Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 2.
Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji.
[...]
6. Średnia przepływność strumienia danych przypadająca na jeden program będzie wynosić nie więcej niż 1/7 przepływności całkowitego strumienia danych powstałego z kodowania wszystkich treści, który po procesie modulacji będzie tworzył sygnał multipleksu MUX-8.
7. Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie.
8. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości.
W ramach multipleksu 8 docelowo znajdzie się 7 programów telewizyjnych - oprócz dotychczasowych CTV9, Metro, Nowa TV, WP i Zoom TV pojawią się 2 nowe propozycje.
Multipleks nadaje w paśmie VHF (174-230 MHz) z 74 stacji nadawczych w standardzie DVB-T/MPEG-4, oferuje programy w jakości SD - dla porównania, ogólnokrajowe multipleksy DVB-T2/HEVC nadają w całości w jakości HD. Do odbioru pasma VHF wymagana jest antena obsługująca ten zakres częstotliwości i ustawiona w zgodnej polaryzacji - w przeciwnym razie odbiór MUX-8 może być przypadkowy (zmienny i zależny od wielu warunków losowych) lub niemożliwy.
Termin nadsyłania wniosków mija 45 dni po publikacji ogłoszenia, czyli w drugiej połowie maja br.
Źródło: KRRiT, Monitor Polski