W piątek 2 sierpnia br. multipleks testowy TVS w Katowicach zakończył nadawanie - z powodu wygaśnięcia pozwolenia radiowego.
Multipleks był nadawany od 2016 roku i kilkukrotnie zmieniano parametry techniczne - typu moc i częstotliwość emisji, a także skład programowy. Przez ostatnie 2 lata nadawał z obiektu Katowice/Kosztowy na kanale 30 (546 MHz) - w technologii DVB-T2/H.264. W ramach multipleksu emitowano 4 programy telewizyjne i 1 radiowy - TVS HD, Polsat HD, TV Republika, TV Okazje, Radio Silesia.
Według informacji portalu wirtualnemedia.pl, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie zamierza już przedłużać pozwoleń na nadawanie multipleksów testowych w systemie DVB-T2. Wynika to z faktu, że od ponad 2 lat większość multipleksów nadaje w tej właśnie technologii - tak więc nadawanie w DVB-T2 przybrało charakter komercyjny i stały. Podobny los czeka również multipleksy testowe BCAST w 3 dużych miastach Polski - Gdańsk, Warszawa i Wrocław.
Nadawca multipleksu TVS starał się o kontynuację nadawania, jednak UKE nie dysponuje wolnymi częstotliwościami dla emisji stałej w tym regionie.
Większość dotychczasowych odbiorców emisji testowej nie straci dostępu do telewizji TVS - emisja kontynuowana jest w ramach multipleksu lokalnego L2. MUX-L2 nadaje na kanale 47 (682 MHz) z dwóch obiektów: Rybnik/Komin E Rybnik (10 kW) i Ornontowice/KWK Budryk (2 kW). Obecnie multipleks zawiera 9 programów: Kabaret TV, NOWA TV HD, STARS.TV HD, TV Okazje, TV Republika HD, TVN 7 HD, TVN HD, TVS HD i TVT HD.
Telewizja TVS dociera również do nowych odbiorców - od 1 sierpnia br. program dołączył do lokalnych multipleksów L1 (Jelenia Góra), L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) oraz L4 (Wrocław, Świdnica) - więcej o tym pisaliśmy tutaj. Program telewizji TVS jest nadawany również z satelity Hot Bird 13E - dostępny bezpłatnie, w formie niekodowanej (FTA). Do odbioru wystarczy poprawnie ustawiona antena satelitarna oraz odpowiedni odbiornik (tuner satelitarny lub telewizor).