W piątek 24 maja br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała listę wnioskodawców ubiegających się o nadawanie w multipleksie 8 (DVB-T, pasmo VHF). Tym razem chętnych było więcej, bowiem złożono 4 propozycje - i wszystkie najprawdopodobniej dotyczyć będą kanałów informacyjnych.
Lista wnioskodawców została podpisana 24 maja przez przewodniczącego KRRiT i opublikowana tego samego dnia. Wśród wniosków znalazły się 4 propozycje:
1. PTV (podmiot: TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság)
2. Republika (podmiot: Telewizja Republika S.A.)
3. WPOLSCE24 (podmiot: Fratria Sp. z o.o.)
4. POLSKA24 (podmiot: POLSKIE WOLNE MEDIA P.S.A.)
Przypomnijmy, ogłoszenie pojawiło się 3 kwietnia br. i dotyczyło dwóch miejsc w standardowej jakości obrazu (SD). Propozycje o charakterze wyspecjalizowanym (realizacja specjalizacji przez minimum 70% czasu nadawania) będą mogły nadawać w MUX-8 całodobowo i w formie bezpłatnej - niekodowanej. Nowe programy uzupełnią dotychczasową ofertę multipleksu 8, składającą się obecnie z kanałów: Metro, Nowa TV, ViDocTV, WP i Zoom TV, a także kilku plansz testowych i serwisów HbbTV. Jest to już trzecie podejście KRRiT do pełnego zagospodarowania multipleksu - po rezygnacji Telewizji Polskiej z emisji w MUX-8.
Pierwsze ogłoszenie dotyczące MUX-8 ukazało się 17 maja 2023 r., gdzie złożono 4 wnioski - przy czym tylko jeden (Telewizji Polsat) był prawidłowy (kanał W24), a pozostałe pozostawiono bez rozpoznania. W24 (Wydarzenia 24) jednocześnie otrzymały miejsce na MUX-1, a postępowanie finalnie zostało umorzone.
Drugie ogłoszenie pojawiło się 24 sierpnia 2023 r., zgłosił się tylko jeden nadawca (REDCARPET TV Sp. z o.o.) z 2 kanałami - RCTV i CTV9. Druga z propozycji otrzymała koncesję na nadawanie, a emisję uruchomiono w połowie marca br.; miesiąc później kanał CTV9 zmienił nazwę na ViDoc TV.
Multipleks nadaje w paśmie VHF (174-230 MHz) z 74 stacji nadawczych w starym standardzie DVB-T/MPEG-4, oferuje programy w jakości SD - dla porównania, ogólnokrajowe multipleksy DVB-T2/HEVC nadają w całości w jakości HD. Do odbioru pasma VHF wymagana jest antena obsługująca ten zakres częstotliwości i ustawiona w zgodnej polaryzacji - w przeciwnym razie odbiór MUX-8 może być przypadkowy (zmienny i zależny od wielu warunków losowych) lub niemożliwy.
Źródło: KRRiT