3 grudnia br. spółka Kino Polska TV S.A. poinformowała o decyzji zarządu oraz rady nadzorczej spółki - postanowiono nie składać wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej dla kanału Zoom TV, obecnie dostępnego w MUX-8. Taka decyzja oznacza zniknięcie programu z telewizji naziemnej niezwłocznie po wygaśnięciu obecnej koncesji (w 2025 r.).
Po wygaśnięciu koncesji naziemnej, Zoom TV pozostanie w płatnych ofertach operatorów satelitarnych i kablowych - zmiana dotyczyć będzie wyłącznie telewizji naziemnej.
Koncesja naziemna dla kanału Zoom TV (629/2015-T) została wydana 29 grudnia 2015 roku i jest ważna na okres 10 lat - wygasa dnia 28 grudnia 2025 r. Zgodnie z prawem, termin do złożenia wniosku o udzielenie koncesji na kolejny okres określony w art. 35a ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji – zgodnie z którym wniosek należy złożyć nie później niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem posiadanej koncesji.
Pełna treść komunikatu spółki Kino Polska TV S.A.:
Zarząd Kino Polska TV S.A. („Spółka”, „Emitent”), niniejszym informuje, iż dziś, tj. 3 grudnia 2024 r., po konsultacji z Radą Nadzorczą Spółki, podjął decyzję o nieskładaniu wniosku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji („KRRiT”) o ponowne udzielenie Spółce koncesji na rozpowszechnianie programu Zoom TV („Program”) w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie ósmym.
Obecna koncesja nr 629/2015-T na rozpowszechnianie Programu w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie ósmym obowiązuje do 28 grudnia 2025 r. i do tego dnia Zoom TV będzie dostępny w ramach telewizji naziemnej.
Zgodnie z podjętą decyzją, nowa strategia dotycząca rozwoju Programu będzie opierała się na jego dystrybucji w ramach płatnej oferty kablowo – satelitarnej. Aktualna koncesja nr 654/2016-T udzielona Spółce przez KRRiT na rozpowszechnianie Zoom TV w sposób rozsiewczy satelitarny obowiązuje do 28 lipca 2026 r.
W opinii Zarządu, decyzja ta pozwoli na dalszą poprawę rentowności Zoom TV, a tym samym w pozytywny sposób przełoży się na przyszłe wyniki finansowe Emitenta oraz jego Grupy Kapitałowej.
Multipleks 8 nadawany jest w paśmie VHF (174-230 MHz) - wciąż w starym standardzie DVB-T/MPEG-4, a kanały emitowane są w rozdzielczości 720x576 (SD). Prezes UKE w październiku br. wyraził zgodę na przejście multipleksu na standard DVB-T2/HEVC, co umożliwi nadawanie w jakości HD - jednak finalna data zmian jest na ten moment nieznana.
Aktualizacja 04.12.2024 r.:
Według informacji serwisu Satkurier.pl, nadawca programu Zoom TV nie zamierza składać wniosku o zmiany techniczne w istniejącej koncesji - a to warunek konieczny, by multipleks mógł zmienić standard nadawania (każdy kanał będący na multipleksie musi taki wniosek złożyć). Oznacza to, że przejście na DVB-T2/HEVC multipleksu 8 zostało odłożone w czasie nawet do 2026 roku.