Punktualnie o północy 29 września br. zakończono emisję multipleksu testowego BCAST w trzech dużych miastach Polski - z powodu wygaśnięcia pozwoleń na nadawanie testowe. Jest to również moment zakończenia testów w standardzie DVB-T2/HEVC - wszystkie bieżące emisje są już stałe.
Multipleks testowy BCASTu był obecny od końca czerwca 2021 roku w Warszawie i we Wrocławiu, a od marca 2022 r. - także w Trójmieście.
W przypadku Gdańska emisję prowadzono z budynku Olivia Star na kanale 31 (554 MHz) - z mocą 1,26 kW. Nadawanie w stolicy kraju odbywało się z budynku WTT na kanale 23 (490 MHz) - z mocą 5,01 kW. Obiektem dla emisji multipleksu we Wrocławiu był Sky Tower - tutaj testowa emisja obecna była na kanale 41 (634 MHz), z mocą 3,02 kW.
Skład programowy kilkukrotnie ulegał zmianom - finalnie od maja br. do wczoraj nadawano: EWTN HD, Nowa TV HD, Polsat HD, StarsTV HD, TV Okazje HD, TV Republika HD. W Gdańsku i Warszawie dodatkowo były obecne kanały: TV Media Narodowe oraz wPolsce.pl, natomiast we Wrocławiu - TV Regionalna.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w rozmowie z serwisem WirtualneMedia.pl poinformował, że nie zamierza już przedłużać pozwoleń na nadawanie multipleksów testowych w systemie DVB-T2. Wynika to z faktu, że od dłuższego czasu prawie wszystkie multipleksy (oprócz MUX-8, MUX-L4, MUX-L7 i LRT w Suwałkach) nadają w tej właśnie technologii - tak więc nadawanie w DVB-T2 przybrało charakter komercyjny i stały. Z tego samego powodu blisko 2 miesiące temu zakończono nadawanie multipleksu telewizji TVS na Śląsku.
Nadzieją na kolejne emisje testowe jest przetestowanie standardu 5G Broadcast - testy standardu zostały z powodzeniem przeprowadzone m.in. w stolicy Słowacji - Bratysławie.
Źródło: Urkisat Settings, forum.satkurier.pl