Spółka Green Content Sp. z o.o. (należąca do TVN Warner Bros. Discovery) postanowiła nie składać wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej dla kanału Metro (obecnie nadawanego w MUX-8). Taka decyzja oznacza zniknięcie programu z telewizji naziemnej niezwłocznie po wygaśnięciu obecnej koncesji (w 2025 r.).
Po wygaśnięciu koncesji naziemnej kanał Metro będzie wciąż obecny w płatnych ofertach operatorów satelitarnych, kablowych i telewizji IPTV - zmiana dotyczyć będzie wyłącznie telewizji naziemnej. Podobny los czeka kanał Zoom TV - o czym pisaliśmy na początku grudnia. Jako przyczynę takich zmian należy wskazać m.in. wysokie opłaty za koncesję przy mniejszym zasięgu technicznym MUX-8 - nie każda instalacja jest przystosowana do odbioru tego multipleksu (ze względu na inne pasmo nadawania, często również emisja w odmiennej polaryzacji).
Koncesja naziemna dla kanału Metro (poprzednia nazwa: Kiwi TV) [628/2015-T] została wydana 29 grudnia 2015 roku i jest ważna na okres 10 lat - wygasa dnia 28 grudnia 2025 r. Zgodnie z prawem, termin do złożenia wniosku o udzielenie koncesji na kolejny okres określony w art. 35a ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji – zgodnie z którym wniosek należy złożyć nie później niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem posiadanej koncesji.
Fragment wypowiedzi biura prasowego TVN Warner Bros. Discovery dla serwisu press.pl:
Od 2026 roku Metro nie będzie kanałem naziemnym, ale będzie się nadal prężnie rozwijał w oparciu o inny model dystrybucji, tj. telewizję kablowo-satelitarną, IPTV czy platformy streamingowe – przekazało "Presserwisowi" biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.
Jest to decyzja biznesowa, którą podjęliśmy w odpowiedzi na oczekiwania rynku, który przechodzi dziś transformację cyfrową oraz w związku ze zmieniającymi się potrzebami widzów, którzy poszukują różnych kanałów dostępu do naszej oferty. Nowy model dystrybucji Metra pozwoli zapewnić stacji odpowiedni zasięg, jednocześnie dając nam większe możliwości jej rozwoju w przyszłości – przekonuje nadawca
Multipleks 8 nadawany jest w paśmie VHF (174-230 MHz) - wciąż w starym standardzie DVB-T/MPEG-4, a kanały emitowane są w rozdzielczości 720x576 (SD). Prezes UKE w październiku br. wyraził zgodę na przejście multipleksu na standard DVB-T2/HEVC, co umożliwi nadawanie w jakości HD - jednak finalna data zmian jest na ten moment nieznana. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się ogłoszeń o możliwości nadawania dla dwóch nowych programów.
Źródło: press.pl