W czwartek 15 maja br. w Monitorze Polskim opublikowano ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o możliwości uzyskania koncesji w multipleksie telewizyjnym MUX-8. W ramach ogłoszenia przewidziano miejsce dla dwóch nowych programów.
To już czwarte ogłoszenie o możliwości uzyskania koncesji w ciągu ostatnich dwóch lat. Poprzednie pojawiły się kolejno w maju i sierpniu 2023 r. oraz w kwietniu 2024 r. Pierwsze ogłoszenie nie przyniosło efektów (umorzono postępowanie), w drugim koncesję udzielono programowi CTV9 (potem ViDocTV), który został usunięty z MUX-8 w lutym 2025 r. z powodu zadłużenia nadawcy wobec Emitela. Z kolei ogłoszenie z kwietnia 2024 r. wyłoniło dwie stacje informacyjno-publicystyczne o profilu prawicowym - kanał Republika oraz wPolsce24.
Najważniejsze fragmenty bieżącego ogłoszenia:
Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze uniwersalnym albo wyspecjalizowanym.
Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 2.
Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji.
[...]
3. System emisji:
– standard DVB-T zgodnie z normą PN-ETSI EN 300 744 (Telewizja cyfrowa (DVB) – Struktura ramkowania, kodowanie kanałowe i modulacja dla naziemnej telewizji cyfrowej)
lub
– standard DVB-T2 zgodnie z normą PN-ETSI EN 302 755 (Telewizja cyfrowa (DVB) – Struktura ramkowania, kodowanie kanałowe i modulacja dla systemu drugiej generacji naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2)).
[...]
7. Sygnał multipleksu ósmego tworzyć będzie nie więcej niż 7 programów telewizyjnych (dalej „Programy TV”), na których rozpowszechnianie w multipleksie MUX-8 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił koncesji (dalej „Koncesje”).
[...]
9. Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie.
10. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości lub w standardzie DVB-T2 w systemie wysokiej rozdzielczości.
11. Programy TV będą rozpowszechniane w standardzie DVB-T co najmniej do dnia, w którym wszystkie Koncesje dopuszczać będą możliwość rozpowszechniania Programów TV w standardzie DVB-T2.
12. Programy TV będą rozpowszechniane w standardzie DVB-T2 najwcześniej od dnia, w którym Koncesje dopuszczać będą możliwość rozpowszechniania programów TV w standardzie DVB-T2.
13. Rozpoczęcie rozpowszechniania programów w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny przez podmioty, które uzyskały w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania prawo do umieszczenia programów w multipleksie ósmym nastąpi nie wcześniej niż od dnia 29 grudnia 2025 r.
Ogłoszenie dopuszcza możliwość emisji w standardzie DVB-T2/HEVC (i w jakości HD) - termin zmiany standardu nie jest na ten moment znany. W ramach multipleksu 8 obecnie nadawane są kanały: Metro, Nowa TV, Republika, WP, wPolsce24, Zoom TV. Dwa z nich - Metro oraz Zoom TV - mają koncesje naziemne obowiązujące do 28 grudnia br. i nie złożyły wniosków o przedłużenie. Nadawcy obu tych programów zdecydowali się na kontynuację emisji w modelu płatnym - w ramach emisji satelitarnej, kablowej oraz IPTV.
Multipleks nadaje w paśmie VHF (174-230 MHz) z 74 stacji nadawczych w standardzie DVB-T/MPEG-4. Do odbioru pasma VHF wymagana jest antena obsługująca ten zakres częstotliwości i ustawiona w zgodnej polaryzacji - w przeciwnym razie odbiór MUX-8 może być przypadkowy (zmienny i zależny od wielu warunków losowych) lub niemożliwy.
Termin nadsyłania wniosków mija 45 dni po publikacji ogłoszenia, czyli z końcem czerwca br.
Źródło: Monitor Polski